دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰ ه‍.ش.

شهرنوقلعه شهر نو نام محله‌ای در تهران بود. در این محله مجموعه‌ای از روسپی خانه ها و میخانه ها قرار داشت و خیابان‌های مهم آن عبارت بودند از خیابان حاج عبدالمحمود ، خیابان قوام دفتر ، خیابان راهپیما و خیابان جمشید  این محله با نام‌های "شهرنو"، "قلعه شهرنو"، "قلعه زاهدی"، "قلعه"، "قلعه خاموشان"، محلهٔ جمشید، محلهٔ قجرها و گمرک شناخته می‌شد و زنان آن را "ساکنان محله غم" نیز می‌گفتند .
ویکیپدیا


عکسها از کاوه گلستان

 بر اساس گزارشات هزار و پانصد زن ساکن این محله در این قلعه زندگی میکردندفیلمی با شرکت بهروزوثوقی و داود رشیدی در محله شهر نو


عکسها از ابراهیم گلستان


عکس از  کاوه گلستان


به آتش کشیدن «قلعه شهر نو» و کشتن روسپیان

روزنامه اطلاعات دهم بهمن می‌نویسد: از حدود ساعت پنج بعد از ظهر در اطراف «قلعه شهر نو» که روزی آنجا را «قلعه خاموشان» و زنانش را «ساکنان محله غم» می‌گفتند، به تدریج مردم اجتماع کردند. مدت زیادی نگذشت که اجتماع افراد با تظاهرات توام شد.
ابتدا مأموران فرمانداری نظامی از مردم خواستند که پراکنده شوند و پس از مدتی اقدام به تیراندازی هوایی کردند. با رفتن مأموران دوباره اجتماع کثیر مردم در اطراف محله روسپیان تشکیل شد.
در حدود ساعت شش بعد از ظهر چند تن از جوانان به در «قلعه» حمله کردند و بعد جمعیت به تبعیت از آن‌ها به خیابان‌های داخل «قلعه» ریختند. در این هنگام با وسایلی که از قبل تهیه شده بود، خانه‌ها و مغازه‌های داخل «قلعه» به آتش کشیده شد.
گروهی به زنان ساکن محله حمله کردند، اما در این جریان عده دیگری از تظاهر کنندگان مانع وارد ساختن صدمه به ساکنان «قلعه» شدند. چند تن از شاهدان عینی اظهار داشتند تعدادی از روسپیان در این وقایع مجروح و دو تا سه نفر کشته شده‌اند.
به این ترتیب «روسپی‌خانه بزرگ شهر» به آتش کشیده شد. آتش‌سوزی ساعت‌ها «محله غم» را می‌سوزاند و خاکستر می‌کرد. مأموران آتش‌نشانی که پیرو اعلامیه قبلی خود ضمن اعلام همبستگی با مردم اعلام کرده بودند از خاموش کردن آتش‌هایی که مردم نخواهند، خودداری خواهند کرد، اقدامی برای خاموش کردن این آتش‌ها صورت ندادند.3 زن و 4 مرد تیرباران شدند . اسامی زنان اعدام شده پری بلنده و ثریا ترکه و اشرف چهارچشم بود

شهرنو ، شکوفه نو ، 23 آبجو فروشی و دهها مشروب فروشی به آتش کشیده شد


: امروز بخش وسیعی از تهران شاهد ناآرامی، خشونت، آتش‌سوزی و تخریب بود. حوادث پراکنده‌ای که از صبح در گوشه و کنار تهران جریان داشت با حمله به کارخانه آبجوسازی شمس به آغاز خشونت رسید.
ساعت یک و نیم بعد از ظهر در خیابان باباییان ـ سه راه اکبر‌آباد ـ گروه کثیری در حالی که شعار‌های مذهبی می‌دادند به کارخانه آبجو‌سازی شمس حمله کردند و این کارخانه را طعمه حریق ساختند. در این آتش‌سوزی انبار کارخانه، شرکت تعاونی، سه کامیون حمل و نقل، دو اتومبیل سواری و دفتر کارخانه سوخت. آتش‌سوزی تا ساعت شش بعد از ظهر ادامه داشت.
بعد از ظهر دیروز دامنه تظاهرات و ایجاد حریق از کارخانه آبجوسازی شمس به کافه شکوفه نو کشیده شد. دامنه حریق به سرعت گسترده شد و کاباره شکوفه نو را در بر گرفت. بعد از ظهر دیروز جنوب تهران یکپارچه در آتش می‌سوخت و گروهی با هر وسیله‌ای که داشتند به تخریب کافه‌ها و مشروب فروشی‌ها پرداختند.
در خیابان‌های شاهپور تا چهار راه مختاری، میدان گمرک، ششم بهمن، جمشید، اکبر‌آباد، قزوین، استخر، مخصوص، باباییان و کمالی هر چه کافه، رستوران و مشروب‌فروشی بود به آتش کشیده شد. از سوی دیگر اهالی خیابان‌های غرب تهران از ساعت ده صبح اقدام به بستن راه‌های عبوری خیابان‌های فرعی کردند. آن‌ها برای این کار لاستیک‌های کهنه را آتش زدند.